Cereal Saver

Categories: home , Work in Progress |

At the beginning of the year, I mentioned that I’ve been buying meat in bulk when it’s on sale and storing it in our deep freezer.  I generally try to keep it around $2.50 per pound.  This is often a challenge because I only buy lean, healthy meat, which rarely goes on sale, and I spend the first part of Sunday morning scouring the newly posted sale flyers of our local grocery stores for the latest and greatest deal.  Some weeks are jackpots ($.99/pound lean 93/7 ground turkey), and some weeks are flops.

In addition to meat, I check the other groceries on sale and match them to my coupons.  If there is a product I know I’m going to purchase, whether to replenish our dwindling supply or because it’s on special, and I don’t have a coupon, I’ll do a quick google search.  Those searches are usually a bust, but one out of five times, you find something worth printing.

A couple weeks ago, one of our local grocery stores had Cheerios (all varieties!) on sale for buy one, get one free.  Cereal is one of those items that I only buy on sale, refusing to spend more than my arbitrary $2.50 per box.  I’ve found that most stores rotate their cereal sales week to week, and anticipating this, I had hoarded away all my Cheerio coupons.   Before leaving the house, I did a quick Google search and printed off a few additional coupons.  Then I went to the store and stocked up.

cereal-bulk

All in all, I bought 12 boxes of cereal that day.  (I stopped at another grocery store on the way home to pick up Honey Bunches of Oats.  It was on my way and only $2.16 per box.)  I know this seems crazy, but the price of cereal is rising because the price of wheat is rising.   Now we’re set for a couple months. Given some people might not like cereal that much, but you can always mix other things, like eggs, into your breakfast lineup.  Thankfully, we’re cereal people.

One Comment

  1. Nicki

    I read this earlier today and then went to find MY favorite cereal on sale at Target for 2 for $5! Luckily I’m constantly hungry, otherwise I might not have been able to justify the room in the pantry…



Post a Comment


You must be logged in to post a comment.